تاثیر ساعت مچی در تیپ و شخصیت

امروزه اکثر روانشناسان معتقدند که ظاهر و تیپ نشان دهنده ی شخصیت هر فرد می باشد. 

بر اساس نظریه ی زیگموند فروید (پدر علم روانشناسی نوین)؛ ظاهر هر شخص؛ بازتاب دهنده ی شخصیت و روحیات و ذهنیت آن فرد نسب به جامعه  و احساس او نسبت به خود است.

در فرهنگ وادبیات فارسی نیز می توان مثال هایی برای تاثیر این موضوع بر شمارد؛ که میتوان به ضرب المثل معروف از کوزه همان طراود ک در اوست اشاره کرد.

همین مسئله باعث؛ دقت بیشتر مردم در انتخاب ظاهر و نوع پوشش شده است.

اما یکی از مهمترین و تاثیر گذار ترین قسمت از تیپ؛ ساعت است که مهم ترین نشانه های نوع شخصیت هر فرد می باشد.

انتخاب ساعت به راحتی منعکس کننده شخصیت، قدرت و جایگاه اجتماعی هر فرد می باشد. به طوری ک هر فرد با توجه به نوع شخصیت و ذهنیت خود نسبت به محیط و روحیات خود ساعت و ظاهر خود را تنظیم می نماید.

ار نمونه های بارز این مسئله میتوان به برخی از انتخاب ها اشاره کرد.

برای مثال  می توان به روح سامورایی ژاپنی پنهان در سیکو؛ ریتم و نظم یکنواخت زندگی در آن و یا حتی روح اصیل و اشرافی سوسیس درون ساعت های رولکس اشاره کرد.

این روزها سریال خانه پوشالی (house  of cards) با شخصیت های پیچیده و زیر لایه های روانشناختی کارکترهای خود مصداق بارز برای بررسی همین موضوع در انتخاب نوع ظاهر و بخصوص انتخاب ساعت با توجه به شخصیت وروحیات هر فرد می باشد.

1- فرانک اندروود؛  با بازی بینظیر کوین اسپیسی؛ کاراکتری مرموز، که با ذهنی خلاق و بیرحم و سیاستمداری کار کشته که رویای رسیدن به پله های بالای سیاست را دارد. اندروود سیاست بازی است ماکیاولی که هرگز از کار سخت ابایی ندار و معتقد است هدف وسیله را توجیح میکند و شخصیتی سرد و پرابهت دارد؛ دراین سریال به صورت بسیار هوشمندانه ای برای شخصیت اندروود  ساعت مچی برندIWC  انتخاب گردیده است ک در عمده ی صحنه های فیلم بر روی دست او خودنمایی می کند. ساعتی با اصالت سوئسی با روحی از منطقه شارف هارن با قدمتی چهارصد ساله با اصالت که روح تلاش گر و جنگده اندروود را به خوبی نمایان میکند

2- رئیس جمهور والکر؛ شخصیتی بلند پرواز مصتبد ک سعی در قوی نشان دادن شخصیت خود و مقاومت در برابر توطئه های علیه دولت خود است. و بازهم هوشمندانه طراحی لباس و انتخاب ساعت مچی لوییس کارتیر؛ ساعتی شیک و اصیل که بخوبی نشان دهنده نقش این کاراکتر دربازی های سیاسی فیلم میباشد. این ساعت سویسی بیش از حد ظریف و کارشده می باشد که به خوبی نشان دهنده «من قدرتمند ترین مرد دنیا هستم» در دستان صاحبش می باشد و یا به قول دیالوگی از فیلم (احترام یک اقدام علیه ترس و عشق است) احترام خاصی را به شخصیت و ظاهر فرد می بخشد.

3- پیتر روسو با بازی کوری استول یک سناتور کنگره امریکا با شخصیت روباه گونه و مرموز و سیاستمداری سیاه در این سریال می باشد که با انتخاب ساعت مچی رولکس مدل زیردریایی (sea dweller) شخصیت اشرافی و مرموزو پنهان در مه  او را بخوبی نشان میدهد.

ساعت یکی از جنبه های مهم هر ظاهر و تیپی میباشد و انتخاب آن نقش بسیار مهمی در نوع براشت مردم از شما در برخورد اول را دارد.