موتور ساعت های مچی به دو دسته کلی باتری خور یا کوارتز (quartz) و کوکی یا مکانیکال (mechanical) تقسیم می شوند. یک راه حل ساده برای تمیز دادن بین این دو ساعت، نگاه کردن به عقربه ثانیه شمار است. اگر عقربه ثانیه شمار به صورت تیک تیک حرکت کند ساعت باتری دار (quartz) و اگر به صورت یکنواخت و بدون تیک حرکت کند از نوع مکانیکال می باشد. علت اصلی این تفاوت نیز در عملکرد و ساختار موتور ساعت های باتری دار است. بطور خلاصه باتری ساعت در فواصل زمانی مشخص (یک ثانیه) یک پالس الکتریکی ایجاد و به کریستال موجود در ساعت ارسال می کند تا با لرزش کریستال نیروی لازم جهت حرکت دادن عقربه ها تامین شود.

برخلاف ساعت های باتری دار، ساعت های مکانیکال انرژی خود را از فنر کوک شده تامین میکنند. به کمک چرخ دنده ها، به آرامی انرژی لازم، از فنر کوک شده به عقربه ها منتقل می شود. 


طبقه بندی ساعت های مکانیکال

ساعت های مکانیکال خود نیز به دو دسته اتوماتیک یا کوک خودکار و غیراتوماتیک یا کوک دستی تقسیم می شوند. 


ساعت های غیر اتوماتیک یا کوک دستی: این ساعت ها به وسیله شخص استفاده کننده در فواصل معین باید کوک شود. در غیر این صورت ساعت از کار می افتد و باید از نوع زمان آن تنظیم شود. با هر بار کوک این ساعت ها بین دو تا پنج روز کار میکنند.  البته دارندگان این ساعت ها عادت می کنند قبل از پوشیدن، آن را کوک کنند.  

ساعت های اتوماتیک: طراحی و ساختار موتور این ساعت ها شبیه به مدل های کوک دستی می باشد با این تفاوت که یک قطعه فلزی چرخان (Rotor) در پشت موتور باعث می شود که ساعت با حرکت دست یا راه رفتن و تکان خوردن به طور خودکار ساعت را کوک کند.

برای خرید انواع ساعت مچی میتوانید از سایت زرجامه کمک بگیرید.

http://zarjame.ir

Related Products

Casio Edifice ef-550 5147

Casio Edifice ef-550 5147

ساعت کاسیو، موتور ژاپن، بدنه استیل زد زنگ، سه موتور با کارکرد مجزا، کرونوگراف، بند استیل..

319,000 تومان 355,000 تومان

Casio Edifice efr-539 5345

Casio Edifice efr-539 5345

ساعت کاسیو، موتور ژاپن، بدنه استیل زد زنگ، سه موتور با کارکرد مجزا، کرونوگراف، بند استیل..

346,500 تومان 385,000 تومان